222 718 959
objednavky@dookie.cz
  • 0 položek
    0 Kč
    0
 
 »  Rádce  »  Hlavové složení

Hlavové složení

Jak zvolit správné hlavové složení pro Vaše kolo.

 

Jak určit vhodné hlavové složení pro Vaše kolo:

 

Hlavové složení 

Hlavové složení je na kole velmi namáhaný komponent zvláště pak u Sjezdových kol a Bmx kol, proto je při jeho výběru třeba zvážit zda se vyplatí šetřit, či za investovat. Životnost tohoto komponentu lze prodloužit, čištěním vhodnými prostředky a promazáváním třecích ploch vazelínou. 


- Hlavová složení se rozdělují na několik základních druhů. Zaměříme se zde na nejvíce používané druhy a to: 


1) A-Head (klasické) které je velmi rozšířené u horských Mtb kol a starších Bmx kol. 

Ze scény ho pomalu ale jistě vytlačuje systém integrovaných ložisek. Tento systém používají například firmy: Dartmoor Two6player, Noroc Shore, NS bikes Holly… 


2) Integrované BMX hl.slož se používá u většiny BMX kol a nových Freestyle MTB kol.

Jde o moderní systém, kdy jsou ložiska vložena přímo do rámu kola, a jsou proto více odolná před vodou, bahnem a nečistotami všeho druhu. Nejrozšířenější používaný úhel u tohoto typu je 45°X45°. Tento systém používají například firmy: Transition, Dartmoor (Cody..), Spank, Fit,Wtp… 


3) Semiintegrované neboli Integrované MTB Hlavové složení je spojovací článek mezi složením A-head a integrovaným. Na kolech se vyskytuje čím dál častěji a kombinuje předešlé dva systémy. 

Tento systém používají například firmy: GT-XC kola,Dartmoor, Norco Bigfoot, Sasquatch… 


Zřetel je třeba brát také na správnou šíři krku vidlice. 
-Nejrozšířenější rozměr krků vidlic je 1 1/8“ a má ho 100% vidlic na BMX kola a 96%  vidlic horských kol.


-Dalším používaným průměrem je krk o šířce 1,5“ a používá se u některých Freeridových kol s jednokorunkovou vidlicí kdy je zátěž extrémně velká a hrozí zlomení krku. 
-Posledním rozměrem je kombinace obou předešlých krků a je nazýván tapered (kónický) – horní část krku vidlice je 1 1/8" a pozvolna přechází na 1.5“ rozměr. Tento model se pomalu stává standartem a nová dražší kola ho často mají – používá se jak u XC kol tak u Freeridových speciálů. 

 

Dalším a dnes již nepoužívaným hlavovým složením, které se dnes vidí už jen na hodně starých kolech je 1" závitové.
Jak vybrat správný typ hlavového složení: 

Jaké jsou druhy hlavového složení tedy už víme. Otázka ale zůstává, jaké je to správné hlavové složení pro Váš bike? 

Podle průměru hlavové trubky: už pouhým okem lze hravě zjistit jaký systém hlavového složení je na Vašem kole. Zde uvádíme vnitřní průměry hlavových trubek rámu podle užívaného typu:

A-Head: 3,4cm 
Integrované BMX: 4,2cm 
Semiintegrované (integrované MTB): 4,4cm Vůle: Je-li v hlavovém složení vůle, nebo je přetažené může to vést ke zničení hlavového složení popřípadě i k deformaci rámu. Správné dotažení můžete zkusit sami: nejdříve povolte šrouby na představci, poté s citem dotahujte vrchní víčko na vidlici. Utažení musí být takové aby se řidítka lehce otáčela, ale zároveň nevznikla vůle mezi vidlicí a rámem. Jakmile se do této fáze dostanete dotáhněte zpět šrouby na představci. 


Pamatujte, že při montáži je třeba použít vazelínu. Doporučujeme nešetřit a zakoupit kvalitní mazivo např.: Motorex apod. Životnost hlavového složení lze správným mazivem Rapidně prodloužit.

>HLAVOVÉ SLOŽENÍ v našem e-shopu<

 

 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace Zavřít